Dzień pierwszego listopada to w Polsce święto - dzień wolny od pracy.
Dzień Wszystkich Świętych jest u nas obchodzony w szczególny sposób, natomiast w Wielkiej Brytanii to zwykły dzień pracy i nie różni się niczym od normalnego dnia.Najbardziej szokują nas puste cmentarze i groby bez chryzantem i palących się zniczy.
A jak jest na cmentarzach gdzie spoczywają Polacy?
Procesje na cmentarzach i nabożeństwa z modlitwą za zmarłych pod przewodnictwem polskich księży z kościołów katolickich odbywają się w pierwszą niedzielę po pierwszym listopada.Na takiej uroczystości byłam w 2013 roku na jednym z londyńskich cmentarzy Gunnersbury.
Według Polskiej Misji Katolickiej ponad 43 tysiące Polaków jest pochowanych w Anglii i Walii.
Najwięcej polskich grobów jest w Londynie. Na Gunnersbury jest ich około 1600.Nie ma polskiej części cmentarza.Trzeba chodzić i szukać polskich nazwisk.
Cmentarz Gunnersbury został otwarty w 1929 roku i jest miejscem silnie związanym z londyńską Polonią zwłaszcza wywodzącą się z emigracji z okresu II wojny światowej.
Tu spoczywa wielu dowódców wojskowych, wielu zasłużonych działaczy emigracyjnych,weteranów powstań, ludzi kultury,jak również emigrantów za chlebem.
Na cmentarzu Gunnersbury spoczywają między innymi:
Tadeusz Bór Komorowski- generał Dywizji Wojska Polskiego , dowódca Armii Krajowej,
Wódz Naczelny Sił Zbrojnych
Kazimierz Sabbat-premier i prezydent RP na Uchodźctwie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Sabbat#mediaviewer/File:Sabbat_gr%C3%B3b.JPG
Jest grób Józefa Hallera-generała Wojska Polskiego.Zmarł w Londynie w 1960 r. Pochowano go na cmentarzu Gunnersbury a następnie jego prochy przewieziono do Polski ,do Krakowa.
Na cmentarzu Gunnersbury od 1976 roku znajduje się pierwszy w Wielkiej Brytanii Pomnik Katyński
Pomnik Katyński jest pierwszym pomnikiem w Europie Zachodniej upamiętniającym polskich jeńców wojennych zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD.
Niemiecki autor Franz Kadell w swojej książce pisze ,że wielu zwolenników pomnika otrzymywało telefony z pogróżkami.W składzie Komitetu budowy Pomnika był m.inn.Fitz Gibbon brytyjski pisarz,autor książek o Katyniu.Żona jego podczas podróży do Francji została pobita przez nieznanych sprawców i doznała trwałych obrażeń.Żona innego zwolennika budowy Pomnika została otruta w niewyjaśnionych okolicznościach.Zarówno Gibbon jak i mąż zamordowanej kobiety łączyli te wydarzenia ze swoją działalnością na rzecz budowy Pomnika.
Mimo protestów ambasadora ZSRR w Wielkiej Brytanii Siemionowa nastąpiło odsłonięcię obelisku.
W uroczystości brało udział ok.8 tys.osób.W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele 7 ambasad USA,Boliwii,Brazylii,Kolumbii,Urugwaju,RPA i Liberii.Nie było jednak przedstawicieli ambasad krajów Europy Zachodniej jak również rząd brytyjski Jamesa Callaghana nie wydelegował swojego przedstawiciela i odmówił asysty wojskowej.W uroczystości wziął udział jeden Szkot w pełnym umundurowaniu wojskowym.Nie wyciągnięto wobec niego żadnych
konsekwencji.
Stanowisko brytyjskie zmieniło się diametralnie po objęciu władzy przez Margaret Thatcher.Od września 1979 roku w obchodach rocznicowych pod pomnikiem Katyńskim
biorą udział przedstawiciele rządu brytyjskiego.
Witam, bardzo proszę o potwierdzenie, że kapral Stanislaw Trzebinski spoczywa na Cmentarzu Gunnersbury, sq EB gr 192. Ośmielam sie prosic o zdjęcie nagrobka..
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Bożena Babiuch.
Szukam grobu generala Edwarda Wiktora Skiba
OdpowiedzUsuń